tercovcidoma.webgarden.cz

Vítejte na webu přátel terčovců.Najdete zde informace o chovu a odchovu těchto krásných sladkovodních ryb.

druhy terčovců a jejich nároky na chov

V roce1840 popsal Heckel terčovitou rybu, kterou objevil Natterer v Brazílii u Rio Negra, jako Symphysodon discus.V roce 1903 přibyl další druh, který Pellergin pojmenoval Symphysodon aequifasciatus.Později byly popsány ještě jeho dva poddruhy, a proto nebyli uznány.V akvaristice se ještě dnes mluví o poddruzích haraldi a axelrodi, když se myslí terčovec modrý nebo terčovec hnědý.U druhu Symphysodon discus byl popsán neplatný poddruh S. discus willischwartzi.

Oba druhy rodu Symphysodon se dají lehce rozlišit.V povodí Rio Negra až k Rio abacaxi žijící terčovec pravý neboli červený má nápadné poznávací znamení: široký, opticky téměř vždy vystupující svislý pruh, který se táhne uprostřed těla od hřbetu až k břichu.Navíc má ještš tmavý pruh přes oko a jiný na kořeni ocasu.
Naproti tomu Symphysodon aequifasciatus je rozšířen od východního Peru až k dolnímu toku Amazonky, ale nikdy ne přímo v bílé - na sedimenty bohaté vodě Amazonky, ale jen v jejích vedlejších přítocích.Má devět poměrně stejně tvarovaných tmavých pruhů,  které jsou podle oblasti výskytu více nebo méně vyvinuté a mohou u některých chovných forem zcela chybět.U Symphysodon discus se dá široký střední pruh poznat vždy - přinejmenším alespoň v náznacích. zdroj: Akvarijní ryby - Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt


 

Terčovci potřebují k životu vysokou teplotu vody 27 – 31 C.Poměrně velkou nádrž s minimální délkou 100 cm a výškou alespoň 50 cm.Pro odchov stačí nádrž kratší, avšak výška a hloubka by měli být kolem 50 cm.

 

Terčovec pravý neboli červený: teplota 27 – 31 C,pH 4,0- 6,8, 1- 4 dGH.Potrava z velké části rostliná.Dorůstá až 18 cm

 

Terčovec zelený: teplota 27- 31 C,pH 5,5- 7,5, 1- 8 dGH. Dorůstá až 20 cm.

 

Terčovec modrý: teplota 27- 31 C, pH 5,8- 7,5, 1- 8 dHG.Dorůstá až 20 cm

 

Terčovec hnědý: teplota 27- 31 C, pH 5,8- 7,6, 1- 10 dGH.Dorůstá až 18 cm.

 
Když to shrneme, tak zjistíme že pověst o chovu terčovce je mýtus.Není tak složité tuto rybu chovat,  pokud dodržíme jistá pravidla.Platí pravidlo, že prevence je lepší než lěčba.

 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.